Bądź z nami na bieżąco:

Kategorie wpisów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ostatnie wpisy
Etykiety suplementów diet - jak czytać?

Współcześnie zauważalny jest pozytywny trend na zapoznawanie się ze składem produktów spożywczych. Dzięki poszerzeniu świadomości odnośnie szkodliwości niektórych substancji, które w masowej produkcji stosowane są w przemyśle spożywczym, branża ulega transformacji. Ta sama zasada powinna kierować konsumentami, którzy decydują się na zakup suplementów diet. Dzięki czujnemu oku konsumenta rynek sam się reguluje, a szkodliwe produkty są wycofywane z obiegu.

Osteoporoza - rozpoznaj chorobę

Osteoporoza to ubytki w kościach oraz osłabienia struktur kostnych. To bardzo podstępna choroba, w początkowej fazie często nie dająca żadnych szczególnych objawów. By ustrzec się tej przebiegłej choroby, po 30. roku życia warto bliżej przyjrzeć się codziennej diecie i sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Czerwony i biały żeń-szeń - który najlepszy?

Pradawna, starożytna wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie w dalekiej Azji zawiera informację o korzeniu żeń-szenia, którego spożywanie przyczynia się do zachowania zdrowia i witalności oraz gwarantuje długowieczność.

Etykiety suplementów diet - jak czytać?
Etykiety suplementów diet - jak czytać?

Współcześnie zauważalny jest pozytywny trend na zapoznawanie się ze składem produktów spożywczych. Dzięki poszerzeniu świadomości odnośnie szkodliwości niektórych substancji, które w masowej produkcji stosowane są w przemyśle spożywczym, branża ulega transformacji. Ta sama zasada powinna kierować konsumentami, którzy decydują się na zakup suplementów diet. Dzięki czujnemu oku konsumenta rynek sam się reguluje, a szkodliwe produkty są wycofywane z obiegu.

Bądź świadomym konsumentem

Świadomy konsument to osoba, której zależy na najwyższej jakości nabywanych produktów. Dzięki przekierowaniu uwagi na skład suplementu diety możemy nie tylko uniknąć pomyłek przy zakupie, ale również zapobiec niepożądanym skutkom w postaci dolegliwości związanych z niewłaściwym stosowaniem leku. Dzięki ograniczonemu zaufaniu do producentów działających w branży farmaceutycznej możemy wpływać na tę branżę i jakość dostarczanych produktów. W dodatku, świadomy konsument, który interesuje się składem i podażą nabywanych przez niego wyrobów farmaceutycznych, poszerza swoją wiedzę odnośnie sposobów leczenia i uzupełniania ewentualnych niedoborów. Przede wszystkim czytanie etykiet pozwala na zachowanie bezpieczeństwa i pozwala kontrolować branżę farmaceutyczną oddolnie.

Etykiety suplementów a wymogi prawne

Niestosowanie się do regulacji prawnych nakładanych na producentów suplementów diet może mieć przykre konsekwencje. Jeśli organy nadzorujące wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości w oznakowaniu lub udowodni błędy w informacji o składzie, kary mogą sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych. Istnieje szereg rozporządzeń wydawanych przez ustawodawców polskich i europejskich regulujących wytyczne o przekazywaniu konkretnych informacji, które powinny znaleźć się na opakowaniu suplementu diety. Warto zasięgnąć porad prawnych zarówno, gdy jesteśmy producentami leki, jak i konsumentami.

Jakie informacje na etykietach są istotne z punktu widzenia konsumenta?

Wybierając konkretny suplement diety, warto zwrócić uwagę na prawidłowe oznaczenie. Samo określenie “suplement diety” podlega regulacjom prawnym. Warto również przyjrzeć się, czy producent umieścił na opakowaniu nazwę kategorii składników odżywczych. Ponadto powinniśmy upewnić się, że zostaliśmy odpowiednio poinformowani o sposobie podaży suplementu oraz jego dawkowaniu. Z reguły tego typu informacje dotyczą dziennego porcjowania suplementu. Producent powinien również ostrzec konsumenta o nieprzekraczaniu zalecanej dziennej porcji a także poinformować o tym, że produkt nie może być stosowany jako substytut/zamiennik zróżnicowanej diety oraz że suplement diety powinien być przechowywany w taki sposób, by nie był dostępny dla małych dzieci.

Dla konsumenta istotną informacją jest komunikat o liczbie witamin i składników mineralnych oraz innych substancji odżywczych. Na ulotce informacyjnej lub na opakowaniu powinna być również umieszczona adnotacja o zawartości witamin i innych substancji w stosunku do referencyjnych wartości spożycia. Jeśli sprzedany nam suplement diety nie jest opatrzony wyżej wymienionymi informacjami, może zostać wycofany ze sprzedaży.

Jak czytanie składu suplementu diety może wpłynąć na planowanie posiłków

Suplement diety możemy podzielić ze względu na wspomaganie konkretnych narządów i układów. Poprzez świadomą suplementację możemy wspomóc: odchudzanie, układ odpornościowy, układ sercowo-naczyniowy, układ pokarmowy, prawidłowy proces widzenia wpłynąć na narządy ruchu, stan skóry, śluzówki, włosów i paznokci, opóźnienie procesów starzenia, układ nerwowy, koncentrację, a także wzmocnić witalność. Na rynku dostępne są również suplementy stosowane w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy oraz te dedykowane sportowcom. Wyszukując informacje na temat odpowiedniej suplementacji, poszerzamy również wiedzę na temat zdrowego żywienia. Zapoznawanie się ze składem proponowanym przez producenta danego suplementu diety sugeruje nam, jakie makro- i mikroelementy powinniśmy uwzględnić w komponowanych przez nas posiłkach. Przez rozeznanie możemy dowiedzieć się, jakie naturalne produkty zawierają konkretne zestawy składników odżywczych, których niedobór wykazujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl