Bądź z nami na bieżąco:

Kategorie wpisów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ostatnie wpisy
Etykiety suplementów diet - jak czytać?

Współcześnie zauważalny jest pozytywny trend na zapoznawanie się ze składem produktów spożywczych. Dzięki poszerzeniu świadomości odnośnie szkodliwości niektórych substancji, które w masowej produkcji stosowane są w przemyśle spożywczym, branża ulega transformacji. Ta sama zasada powinna kierować konsumentami, którzy decydują się na zakup suplementów diet. Dzięki czujnemu oku konsumenta rynek sam się reguluje, a szkodliwe produkty są wycofywane z obiegu.

Osteoporoza - rozpoznaj chorobę

Osteoporoza to ubytki w kościach oraz osłabienia struktur kostnych. To bardzo podstępna choroba, w początkowej fazie często nie dająca żadnych szczególnych objawów. By ustrzec się tej przebiegłej choroby, po 30. roku życia warto bliżej przyjrzeć się codziennej diecie i sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Czerwony i biały żeń-szeń - który najlepszy?

Pradawna, starożytna wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie w dalekiej Azji zawiera informację o korzeniu żeń-szenia, którego spożywanie przyczynia się do zachowania zdrowia i witalności oraz gwarantuje długowieczność.

Osteoporoza - rozpoznaj chorobę
Osteoporoza - rozpoznaj chorobę

Osteoporoza to ubytki w kościach oraz osłabienia struktur kostnych. To bardzo podstępna choroba, w początkowej fazie często nie dająca żadnych szczególnych objawów. By ustrzec się tej przebiegłej choroby, po 30. roku życia warto bliżej przyjrzeć się codziennej diecie i sięgnąć po odpowiednią suplementację, która pozwoli wyregulować poziomy:

 • wapnia,
 • witaminy D3,
 • witaminy B6,
 • magnezu,
 • witaminy K2,
 • soli mineralnych.

Osteoporoza jest chorobą metaboliczną kości, a jej podłoże znajduje się w zaburzonej równowadze między resorpcją kośćca a procesem jego tworzenia. Odpowiednia dieta oraz zindywidualizowana suplementacja pozwala na redukcję ryzyka złamań.

Podejrzenie osteoporozy, którego nie należy lekceważyć

Osteoporoza często występuje rodzinnie. Oznacza to, że jeśli w rodzinie często pojawiają się problemy związane z łamliwością kości czy zwyrodnieniami stawów, warto poddać się badaniu densytometrycznemu kośćca. Badanie to ma na celu określenie gęstości mineralnej kości. Ponadto, jeśli występują u Ciebie ostre bóle kości obecne podczas wykonywania codziennych czynności, które wzmagają się przy kichaniu, a w dodatku objawom tym towarzyszy brak apetytu i deformacja pleców lub klatki piersiowej, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który przekieruje Cię na specjalistyczne badania. Ta sama zasada obowiązuje, gdy zastanawiająco często ulegasz upadkom i złamaniom. Aby zapobiec rozwojowi osteoporozy, warto wystawiać ciało na działanie promieni słonecznych oraz spożywać produkty bogate w witaminę D, takie jak:

 • węgorz, makrela, śledź, łosoś,
 • jajko, sery, mleko, masło.

Jakie części układu kostnego są najczęściej narażone na złamania?

Osteoporozą najczęściej objęte są następujące części układu kostnego: odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, szyjka kości udowej. Badanie BMD (bone mineral density) przeważnie wykonuje się na tych odcinkach. Poszerzona diagnostyka w kierunku osteoporozy obejmuje również biopsję kości oraz badanie poziomu wapnia i fosforu.

Podejrzenie osteoporozy

Jeśli podejrzenie w kierunku osteoporozy okaże się zasadne a rodzinny rekonesans zdaje się potwierdzać przypuszczenia - warto odpowiednio wcześniej poddać się badaniom. Niezależnie od ich wyniku, należy również przyjrzeć się diecie oraz stylowi życia. Niestety, badanie RTG wykazuje już zaawansowaną osteoporozę, więc nie jest badaniem przydatnym w rozpoznaniu.

Jak radzić sobie z osteoporozą

Leczenie osteoporozy często wymaga dużej cierpliwości - zarówno ze strony lekarza prowadzącego, jak i pacjenta. Jest bowiem długofalowe i często wymaga wielu korekt. Leczenie obejmuje między innymi wdrożenie leków z grupy bisfosfonianów, wapnia, witaminy D, kalcytoniny i przeciwciał monoklonalnych. Nie ustają również badania nad wpływem jądrowego rezonansu magnetycznego nad redukcją ryzyka złamań.

Fizjoterapia nieocenionym wspomożeniem leczenia

Aktywność fizyczna - odpowiednio dobrana i wdrażana może okazać się skuteczną ochroną, która pozwoli nacieszyć się dobrą kondycją kości przez długie lata. Regularna fizjoterapia pomaga osiągnąć spektakularne rezultaty. Badania dowodzą, że za zły stan naszego zdrowia w 50 % odpowiadamy sami, rezygnując z odpowiednio zbilansowanej, zróżnicowanej diety oraz aktywności fizycznej. Choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość wpływają na stan układu kostnego. Nie bez znaczenia są tutaj również rozmaite choroby układu nerwowego. Obciążenie szkieletu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych wzmacnia go i staje się impulsem do gęstnienia kośćca. Po pierwsze - fizjoterapia pomaga w odzyskaniu mobilności i wspomaga zwiększenie wydajności organizmu, co rzutuje bezpośrednio na kondycję psychofizyczną człowieka dotkniętego osteoporozą

Ćwiczenia w osteoporozie powinny być dobrane pod kątem:

 • poprawy architektury kości (na przykład ćwiczenia izometryczne),
 • poprawienia sprawności ogólnej (na przykład kinezyterapia).

Zmień nawyki żywieniowe - poprawisz kondycję układu kostnego

Istnieją naturalne sposoby, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko zachorowania na osteoporozę. Osoby, które przestrzegają zasad zdrowego żywienia i odpowiednio wcześniej wdrażają do swojego menu produktu bogate w wapń, witaminę D3 oraz K2, mogą skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby.

Naturalne źródła K2:

 • mięso,
 • produkty pochodzenia zwierzęcego,
 • soja,
 • dojrzewające sery,
 • masło,
 • naturalne kiszonki (kapusta, ogórki).

Osteoporoza wymaga fachowej diagnostyki oraz zindywidualizowanego planu leczenia, dostosowanego pod uwarunkowania danego pacjenta: jego predyspozycji, chorób towarzyszących oraz etapu choroby. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania osteoporozy warto wprowadzić zmiany w trybie życia, wprowadzić w tygodniowy harmonogram aktywność fizyczną oraz wdrożyć zmiany żywieniowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl