Bądź z nami na bieżąco:

Kategorie wpisów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Ostatnie wpisy
Etykiety suplementów diet - jak czytać?

Współcześnie zauważalny jest pozytywny trend na zapoznawanie się ze składem produktów spożywczych. Dzięki poszerzeniu świadomości odnośnie szkodliwości niektórych substancji, które w masowej produkcji stosowane są w przemyśle spożywczym, branża ulega transformacji. Ta sama zasada powinna kierować konsumentami, którzy decydują się na zakup suplementów diet. Dzięki czujnemu oku konsumenta rynek sam się reguluje, a szkodliwe produkty są wycofywane z obiegu.

Osteoporoza - rozpoznaj chorobę

Osteoporoza to ubytki w kościach oraz osłabienia struktur kostnych. To bardzo podstępna choroba, w początkowej fazie często nie dająca żadnych szczególnych objawów. By ustrzec się tej przebiegłej choroby, po 30. roku życia warto bliżej przyjrzeć się codziennej diecie i sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Czerwony i biały żeń-szeń - który najlepszy?

Pradawna, starożytna wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie w dalekiej Azji zawiera informację o korzeniu żeń-szenia, którego spożywanie przyczynia się do zachowania zdrowia i witalności oraz gwarantuje długowieczność.

Witamina B3 i jej znaczenie dla organizmu
Witamina B3 i jej znaczenie dla organizmu

Witamina B3, czyli niacyna odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie organizmu: ma duże znaczenie dla układu nerwowego oraz hormonalnego. Jeśli chodzi o jej działanie, naukowcy coraz częściej podkreślają znaczenie niacyny w leczeniu miażdżycy, trądziku, migreny, ale nie tylko. Okazuje się, że witamina B3 na depresję to coraz częściej stwierdzany przez lekarzy fakt. Niedobór witaminy B3 daje bowiem podobne objawy psychiczne, a regularne zażywanie niacyny ma wpływ na poprawę stanu zdrowia psychicznego oraz łagodzenie stanów lękowych. Wszystko to sprawia, że warto zbadać poziom witaminy B3 w organizmie oraz uzupełnić ewentualne niedobory.

Kto powinien pomyśleć o dodatkowej suplementacji witaminy B? W niektórych sytuacjach niezbędne będzie uzupełnianie poziomu niacyny poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów.

Urozmaicona dieta pomoże w uniknięciu powstawania niedoborów, jednak nie zawsze będzie wystarczająca. Przede wszystkim na niedobór witaminy B3 narażone są osoby stosujące restrykcyjne lub nieracjonalne diety. Bardzo często zapominamy, że bilans kaloryczny nie jest najważniejszy, a dobra dieta powinna uwzględniać nie tylko kaloryczność, ale również zapewniać wszystkie niezbędne witaminy oraz inne składniki. Monodiety lub diety oparte na bardzo niskiej kaloryczności nie zapewnią odpowiedniego poziomu witamin – w tym witaminy B3.

Witamina B3 na depresję? Okazuje się, że u niektórych pacjentów stosowanie zwiększonych dawek niacyny powodowało poprawę nastroju oraz ustąpienie objawów depresji. Choć pojedyncze przypadki nie stanowią wystarczającego dowodu na to, że witamina B3 może pomagać w leczeniu depresji, to jednak jest to temat do dalszych badań. Ponadto witamina B3 uznawana jest za produkt wspierający przy leczeniu uciążliwych migren. Niacyna rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi; jeśli cierpisz na uciążliwe migreny, zastosowanie suplementów z witaminą B3 może pomóc w łagodzeniu objawów.

witamina b3 na depresje

Witamina B3 – niedobory

Aby precyzyjnie określić poziom witaminy B3, niezbędne jest wykonanie analizy moczu. W większości przypadków objawy niedoboru są widoczne gołym okiem. Jeśli zauważysz u siebie charakterystyczne problemy skórne, warto zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy mogą być one spowodowane niedoborem niacyny w organizmie. Przede wszystkim pojawia się wówczas charakterystyczne zaczerwienienie oraz szorstkość skóry – szczególnie w miejscach odsłoniętych. Skóra staje się zgrubiała, naskórek intensywnie się złuszcza, a dodatkowo pojawiają się także pękające pęcherze. Charakterystyczne ciemnobrązowe plamy pojawiają się przede wszystkim w okolicy twarzy, na szyi i dłoniach. Awitaminoza daje również objawy w obrębie jamy ustnej: stan zapalny języka oraz wnętrza ust zdecydowanie powinien zaniepokoić. Mniej specyficznymi objawami będą zaburzenia psychiczne: zaburzenia koncentracji i pamięci, depresja, lęki, amnezja, apatia lub wzmożona aktywność – choć mogą pojawić się w wielu przypadkach, to jednak należy wziąć pod uwagę również niedobory witaminy B3. Pelagra – choroba występująca przy niedoborach niacyny to właśnie specyficzny stan zapalny skóry, biegunka, wymioty, otępienie i brak koordynacji. Najczęściej występuje w Afryce oraz Azji, choć warto wiedzieć, że nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Witamina B3 – występowanie

W czym jest witamina B3? Przede wszystkim dostarczamy jej organizmowi za pomocą zróżnicowanej diety. Wysoką zawartością niacyny charakteryzują się przede wszystkim wątróbka, drożdże, nasiona roślin strączkowych. Bogate w witaminę B3 są także ziemniaki i produkty zbożowe, a także ryby. Dobrze dobrana dieta zaspokaja całość zapotrzebowania, jednak w niektórych sytuacjach niezbędne może być dostarczanie jej za pomocą specjalistycznych preparatów. Zapotrzebowanie wzrasta u kobiet w ciąży oraz w okresie połogu, a także u osób z niedoborem białka, ponieważ niacyna syntetyzowana jest z tryptofanu, występującym właśnie w białku. Jeśli nie wiesz, w czym jest witamina B3, sięgnij po literaturę lub odwiedź dietetyka: dzięki temu poznasz podstawy, dzięki którym uzupełnisz swoją dietę w niacynę. Jeśli jednak pomimo spożywania pokarmów bogatych w witaminę B3 nadal nie osiągasz jej prawidłowego poziomu, warto sięgnąć po inne źródła. Suplementy umożliwiają podniesienie poziomu witaminy B3 w prosty sposób: regularnie zażywane tabletki są wygodne i jednocześnie zawierają specjalnie dobrany skład, dzięki któremu nie musisz obawiać się przedawkowania.

Suplementacja niacyny – co warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się na tabletki, warto zasięgnąć informacji u wiarygodnego źródła: wiedza dostępna w Internecie to jedno, jednak jeśli podejrzewasz u siebie niedobory witaminy B3, skonsultuj się przede wszystkim z lekarzem lub farmaceutą. Regularną suplementację warto podejmować po wykonaniu specjalistycznych badań: dzięki temu masz pewność, że objawy związane są właśnie z niedoborem niacyny. Gdzie kupić witaminę B3? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów: zarówno specjalistycznych, jak i podstawowych suplementów o mniej bogatym składzie. Jednym z kryteriów, które zwykle bierzemy pod uwagę jest cena: czasem warto jednak dopłacić kilkanaście złotych i sięgnąć po preparat z lepszym składem. Nie wiesz, gdzie kupić witaminę B3? Wybierz się do apteki lub skorzystaj ze specjalistycznego sklepu internetowego – w tym wypadku cena będzie niższa niż w sklepie stacjonarnym. Większe zakupy to także dodatkowa oszczędność, więc jeśli wiesz, że potrzebna Ci będzie dłuższa suplementacja – postaw na preparaty w większych opakowaniach. Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na skład. Sama witamina B3 to nie wszystko – jeśli stosujesz restrykcyjną dietę, możesz borykać się także z niedoborami innych witamin. W tym wypadku najlepszym wyjściem będą suplementy o bogatym i zróżnicowanym składzie. W przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem możesz skorzystać z doświadczenia farmaceutów: w aptece uzyskasz wszystkie niezbędne informacje odnośnie składu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl